Задати питання
Щоб скористатися формою, включіть підтримку JavaScript та Cookies в браузері.

 

 

Детектор брехні / Поліграф

Детектор брехні Все частіше комерційні організації для перевірки своїх співробітників застосовують поліграф. Інакше його ще називають "детектором брехні". Що він собою являє, як працює і наскільки законне і етичне його використання? У компаніях "детектор брехні", як правило, використовують в трьох випадках. По-перше, при наймі нового співробітника на роботу. У цьому випадку мета тестування - з'ясувати, чи не має кандидат судимостей, психічних розладів, чи не вживає наркотики і т. п. По-друге, поліграф застосовують, якщо на фірмі відбулася крадіжка, щоб оперативно знайти винного. І, по-третє, організації проводять перевірку своїх співробітників "для профілактики" і при звільненні. Як правило, тестують не всіх співробітників компанії, а тільки працівників фінансових, комерційних служб і топ-менеджерів.

Поліграф - це прилад, який реєструє реакцію людини на поставлені йому запитання. Спеціально навчений професіонал - поліграфер - інтерпретує його свідчення.

"Детектор брехні" реєструє психофізіологічні параметри: провідність шкірних покривів, грудне і діафрагмальне дихання, артеріальний тиск і частоту пульсу, рухову і мовну активність та інше. Коли людині ставлять запитання, на яке він не хотів би відповідати, то він мимоволі видає своє хвилювання. Вищевказані психофізіологічні параметри починають змінюватися, і "детектор брехні" це фіксує. Зовні поліграф являє собою невеликий прилад. Він приєднується до комп'ютера, на якому встановлена спеціальна програма, що забезпечує висновок показань приладу на монітор та їх подальший аналіз.

ПоліграфТестування проходить в кілька етапів. Перший - це так звана клінічна бесіда з тим, хто випробовується. Вона полягає в тому, що в ході розмови поліграфер налаштовує співрозмовника на тестування. Він може запитати у працівника: "Чи відпочивали ви в дитинстві в селі?" На таке питання звичайно треба відповідь: "Так, відпочивав". Потім відбудеться таке питання: "А лазили чи до сусідів в город - яблука-груші красти?" Чесна людина, швидше за все, відповість: "Так, була справа" (хто цього в дитинстві не робив?). Якщо ж працівник наляканий і має намір брехати, то подумає, що його вже підозрюють в крадіжці і, ймовірно, скаже "ні". Але навряд чи це буде чесною відповіддю. Якщо поліграфер отримає відповідь "ні", то він буде продовжувати обговорення теми до тих пір, поки людина не визнає, що це нормально і все так поступали в дитинстві. Або зрозуміє, що співрозмовник насправді ніколи цього не робив. Який же сенс словесного тестування? Він дуже простий: якщо людина правдива з самого початку, значить, вона готова прийняти правила гри.

Після "словесного" починається основне тестування. Поліграфер заздалегідь спільно з керівництвом компанії готує питання. Їх складають з урахуванням конкретного завдання, але кожен має на увазі під собою відповідь формату "так / ні". Наприклад, для визначення лояльності співробітника компанії йому можуть бути задані такі питання: "Чи влаштовує Вас робота?", "Чи комфортно Вам в колективі?", "Чи задоволені Ви своєю заробітною платою?", "Ви шукаєте іншу роботу?". Поліграфер повинен бути не тільки хорошим психологом, а й ерудованою людиною, що володіє уявою. Особливо це необхідно при проведенні службових розслідувань. Спеціаліст повинен розмовляти з випробуваними на їх мові, незалежно від того, чи є вони представниками наукової еліти або простими експедиторами. На жаль, в нашій країні законодавство, яке регламентує використання поліграфа, відсутнє. Тому виникає питання, чи не є дослідження на "детекторі брехні" проникненням в приватне життя? Недоторканність приватного життя, особистої і сімейної таємниці гарантує Конституція України. Отже, кожен має право повідомляти про себе тільки ті відомості, які вважає необхідними. Роботодавцю зовсім необов'язково прописувати в трудовому договорі умову про перевірку на детекторі брехні. Письмової згоди працівника для надання законності цієї процедури цілком достатньо.